top of page
vakaro ritualas.JPG

8 būdai išvengti technologijų sukeliamo streso
Publikacijos žurnale "Joga ir Ajurveda"

 

Kaip dažnai mes skriejame nuo vienos informacijos ir emocijos prie kitos, patys nesuvokdami šiandienos technologijų sukeliamo streso... Deja, dažniausiai patys jo draugijos ir pageidaujame. Ar tikrai norite sukti pašėlusius ratus technologijų hipodrome, kuriame lenktynės niekad nesibaigia?


Konsultuoja jogos instruktorė Goda Andrijauskaitė (2020 Nr.4)

Šiandien daugeliui normalu dėti nuotrauką į feisbuką, kartuu fiksuoti gaunamus pranešimus apie tris neperskaitytus laiškus, spėti spustelti „širdelę“ draugei, pasidalijusiai mielo šuniuko nuotrauka instagrame, ir po sekundės to šilto vaizdo sukeltą gerąją emociją jau aukoti savo eilės laukiančiai blogajai, kuri atslenka paknopstomis ruošiant gerokai vėluojančią ataskaitą buhalterijai ir jaučiant kaltę dėl kitų vėluojamų atlikti darbų. Technologijų pragaro mašina nepailsdama sukasi kaip Velnio ratas: automatiškai atsakome į laiškus, siunčiame virtualias šypsenėles, maldeles, delniukus, liuksą, gėles, širdeles – lengva būti mielam ir draugiškam be pastangų ir dėmesio momentui. Nes tuo pat metu jau spėjame prisijungti prie elektroninės bankininkystės ir nesąmoningai, isteriškai kilnoti puodelį kavos mokėdami sąskaitas ar pirkdami maudomuką būsimoms atostogoms, kurias ką tik suplanavome mintyse, neplanuotai pamatę kažkieno planuotą kelionių pasiūlymą telefone. Užsisvajojame, į susitikimą vėluojame – spaudydami patiktukus ir ieškodami emocijų, pasirodo, praleidome du posūkius. Ką nors planuodami vietoje senų laikų patikimo plano A jau susiduriame dar su 20
nenumatytų planų plane atvejų, kurie apims ir visus įmanomus įsivaizduojamus atvejus.


Kai tiesiog pavargsti nuo visko
Ką darome baigę universitetą? Žinoma, į pasaulį žvelgiame ryžtingai, su iššūkiu, saugumo jausmu, pasitikėjimu ir diplomu. Kelias aiškus: įsitraukti į darbus, verslus, karjerą, kurti profilius, formuoti sėkmingus įvaizdžius ir taip toliau. Po trejų metų tokio intensyvaus ėjimo svajonės link pasidaro neramu: ar tikrai kilimas karjeros laiptais tapo atvirkščiai proporcingas mano laimei? Panašu, kad taip. Darbas apribojo kūrybinį protą formulėmis, procentais, ataskaitomis ar protokolais – pasijuntame įstrigę sistemoje, įsisukę rutinoje, nuolatiniuose įrodinėjimuose ir konkurencinėje išlikimo kovoje. O svajonė tebuvo laisvai reikšti žodžius, mintis, dalytis idėjomis, kurti, būti. Prisipažinkite sau – ne vieno mūsų vienintele kūrybine veikla tampa drabužių spinta. Ir tik tada, kai pamatai joje viešpataujančią liūdną, bet neva stilingą juodą spalvą, suvoki – metas keistis. Žinoma, tai, kaip ir viskas, irgi vyksta paknopstomis: straipsniai apie sėkmės istorijas, dailės, gongų, jogos terapija, cigunas, taiči, mindfulness kursai, tylos stovyklos, protėvių atkasinėjimai (ar tik nebus jie kalti dėl bėdų), nauji neatrasti pasauliai, į kuriuos patekęs jautiesi „ne mano jie ir ne aš juose“. Taip skilę per pusę jau pakimbame tarp dviejų pasaulių. O gal geriausia terapija buvo jokios terapijos?
Geriausias iššūkis – jokio iššūkio. Ir išmintingiausia, ką galėjote padaryti, – tiesiog išjungti telefoną.


Išjungti telefoną ir nerimą
Šiuolaikinis žmogus kasdien atakuojamas informacijos pertekliaus visur ir visada. Pastebėjote? Kavinėse telefonai geria kavą su mumis. Ar tikrai norite, kad telefonas taptų trečiuoju dalyviu santykiuose? Ar svarstėte, koks ryšys tarp jūsų sveikatos būklės, energingumo ir santykio su technologijomis? Kol vieni mokslininkai gąsdina priklausomybe
nuo technologijų, neuromokslininkai tiria skaitmenizuoto gyvenimo poveikį mūsų smegenims. Nors smegenys ir prisitaiko skirstyti dėmesį, pajusti greitą pasitenkinimą ir nuolat būti įjungtos dirbant, fiziniam kūnui tai nepatinka – norėdamas neatsilikti jis tempiasi iki persitempia. Tyrimais įrodyta, jog kaskart, kai atsidarome el. laišką, kortizolio antplūdis
užlieja kūną. Dopominas išsiskiria gavus tekstinį pranešimą iš socialinio kontakto. Nuolatinis telefono tikrinimas tampa priklausomybe ir vienas kitas tesutinka jį išjungti bent dienai, antraip apima nerimas. Žmogus tampa nerimą keliančio pasaulinio naujojo tūkstantmečio reiškinio dalimi – patiria skaitmeninį perdegimą – technostress.

Kaip patirti mažiau streso


Išjungtas telefonas + vienas dalykas vienu metu + įžvalgumas = energingas žmogus


Tiesiog stebėkite. Kaip smarkiai jus veikia technologijos? Kiek laiko praleidžiate naudodamiesi jomis? Kokiu tikslu? Ar turite įprotį tikrinti telefoną? Ar atliekate keletą užduočių vienu metu (atrašote į laišką ir kalbate telefonu)? Ar naudojatės telefonu, kai leidžiate laiką su šeima ar draugais? Kada pastarąjį kartą skaitėte atspausdintą knygą? Kada
rašėte ranka?


Vienas dalykas vienu metu. Tyrimai rodo, kad besaikis daugiafunkcis darbas kenkia, jei ilgiau nei 10 valandų per parą naudojatės internetu. Nuspręskite, ką dirbate, ir susitelkite ties tuo vieninteliu dalyku. Rekomenduojama suskirstyti darbus: atrašymas į laiškus darbo klausimais, naršymas internete ieškant informacijos, susijusios su darbu, asmeninis laikas internete.


Akių kontaktas. Jei mėgstate siųsti žinutę žmogui, sėdinčiam priešais jus, pakeiskite tai trumpu pokalbiu. Nueikite iki kolegos gretimam kabinete, užuot siuntę elektroninį laišką.


Būkite įžvalgūs. Ar pastebite, kokią informaciją įsileidžiate į savo erdvę? Kiek neigiamos išklausote per žinias? Kokius žmones stebite socialiniuose tinkluose? Gal metas apsikuopti socialiniuose kontaktuose, kaip kad tvarkotės namuose. Juk ne kiekvieną į savo namus įsileidžiame, tiesa?


Svajokite. Raskite laiko panuobodžiauti ir pasvajoti. Laukiate susitikimo ar atvykstančio transporto? Atsispirkite pagundai patikrinti telefoną, perskaityti žinutes ar laiškus. Tiesiog apsidairykite aplink, pamatykite ir stebėkite jus supančią aplinką.

Rašykite. Skaitmeniniame amžiuje mūsų pirštai yra įpratę prie klaviatūros. Rašymas ranka suaktyvina kitą smegenų dalį nei spausdinimas klaviatūra. Tai padės atsiverti kūrybiškumui.


Išjunkite telefoną. Atjunkite telefoną bent pusvalandžiui kasdien ar visai dienai savaitgalį. Reguliariai būkite gamtoje – pailsės pervargusios smegenys ir atsigaus visi pojūčiai.


Vakaro ritualas. Įprotis imti telefoną su savimi į lovą ar užmigti prie įjungto televizoriaus daro tiesioginę įtaką mūsų miego kokybei. Elektroninių prietaisų apšvietimas trukdo gamintis miego hormonui melatoninui. Tad išjunkite visus elektroninius prietaisus bent 30 min., o dar geriau valandą prieš miegą. Ryte nubusite žvalesni.

bottom of page