top of page

EMOCIJŲ DETOKSAS. Ką sako specialistai?
Publikacijos žurnale "Joga ir Ajurveda"

 


Kiekvienas turime skaudžių prisiminimų, esame patyrę nesėkmę, nusivylimą, praradimą, kurie užgniaužti kūnuose. Kiekvienas ir pasirenka: tokius prisiminimus atkurti ar paleisti, ignoruoti ar kęsti tarsi negyjančią žaizdą”, – sako sąmoningo kvėpavimo mokytoja, Goda Andrijauskaitė, mokanti atsikratyti varginančių emocijų.

Konsultuoja kvėpavimo mokytoja Goda Andrijauskaitė (2020 Nr.2)

Emocijos nėra žmogaus smegenų produktas. Jos patiriamos, išreiškiamos ir saugomos mūsų kūne. Naujausi neurologiniai moksliniai tyrimai rodo, jog kunkuliuojant emocijoms išsiskiria neuropeptidai, o mūsų vidaus organai, oda, raumenys ir endokrininė sistema turi peptidų receptorius – reiškia kūnas saugo emocinę informaciją. Intriguojantį faktą, jog neuropeptidų receptoriai iš tikrųjų yra emocijų biochemijos raktai, patvirtina daugybė mokslininkų, pabrėžiančių emocijų svarbą gyvenimo kokybei. „Mes visi girdėjome apie psichosomatinę ligą, tačiau ar visi girdėjome apie psichosomatinę sveikatą?“ – klausia neurologijos mokslų daktaras C.Pertas. Kitas žymus somatikos specialistas, daugelio knygų autorius bei „CranioSacral“ terapijos kūrėjas Dr. J.F. Upledgeris emocines žaizdas vadina „somatine- emocine cista“, kuri niekada iš tikrųjų neišnyksta. Tačiau jas galima valdyti įvairiais būdais, suaktyvinti atliekant fizinius pratimus, meditaciją, pranajamą, giluminį cirkuliacinį kvėpavimą ir kitas dvasines praktikas. Pasirinkite jums tinkamiausią kaskart išbandydami vis naują. O jau tada svarbu reguliariai praktikuoti, nes tik taip pagerinsite emocinį išraiškingumą ir sveikatą.

Keiskime įsitikinimus kvėpuodami
Viena stipriausių emocijų paleidimo praktikų, dažnai vadinama emocijų detoksu – giluminis cirkuliacinis kvėpavimas arba rebefingas. Šios praktikos metu sujudinami mūsų įsitikinimai, kurių didžioji dalis, pasak mokslų daktaro B.H. Liptono, suformuoti per pirmuosius septynerius gyvenimo metus. Dažnas mūsų vaikystėje patiriame darželio auklėtojos „auklėjimą“, senelių kartojamą „ką, vaikeli, žmonės pasakys“, tėvų nuolatinius „negalima“. Tai ir yra vaikystėje suformuoti įsitikinimai. Jeigu jums penkeri ir piktas dėdė, rodydamas išsvajotus flomasterius Jums pasakys – o tu niekada tokių neturėsi – užaugęs būtinai visam pasauliui bandysi įrodyti, jog gali turėti viską. Bet ar to tikrai reikia? Gal tiesiog paprasčiau pakeisti įsitikinimus? Keisdami juos, keičiame savo mintis. Mintys yra proto produktas, kuris
kuria emocijas. Emocijos sukelia pojūčius. Pojūčiai formuoja elgesio modelius. Kuo geresnės emocijos, tuo taikesni mes ir laimingesnė visuomenė. Kaip rodo „Our world in data“ atlikti tyrimai, laimingiausi žmonės gyvena Švedijoje – daugiau nei 95% yra laimingi. Antroje vietoje Brazilija, su 91% laimingųjų, Argentina (87%), Vokietija (86%), Zimbabvė (82%), India (80%) ir Gruzija (69%).

Dažniausios moterų neigiamos emocijos
Pyktis. Bene sunkiausiai kontroliuojama emocija, dažnai verčianti pasakyti žodžius, dėl kurių vėliau gailimės. Patirdamos šį jausmą, intuityviai norime jo atsikratyti, todėl dažnai pyktį nukreipiame į savo partnerį, dukrą ar sūnų, brolį ar seserį, draugus. 
Ilgesys. Viena stipriausių emocijų, kurianti alkį meilei. Tik priimtas suvokiamas ilgesys suteikia stiprų vidinės taikos jausmą, pojūtį jog Visata išgirdo mano ilgesio šauksmą.
Sielvartas. Emocija susijusi su praeitimi. Jei prisiminimus saugome atmintyje, tai sielvartą saugome savo kūne – širdyje, plaučiuose, žandikauliuose, kvėpavime, gimdoje. Sielvartas pavojingas tuo, kad tarsi atskiria mūsų sąmoningumą nuo kūno ir neatsikračius jo, sunku išgirsti kūno poreikius.

Kaip veikia praktika
Giluminio cirkuliacinio kvėpavimo metu, ypač atliekant gimdos detoksą, dažnai pakyla pačios sunkiausios emocinės nuoskaudos, tokios kaip persileidimas, nėštumo nutraukimas dėl įvairių priežasčių, negalėjimas pastoti. Moters gimda saugo šią informaciją, kuri dažnai jau išreikšta fizinėmis ir psichinėmis ligomis. Moterį, kuri bijo gimdymo pasekmių, dažnai kamuos endometriozė. Sąmoningai pasiryžusi abortui, jaus nuolatinę baimę ir kaltę.

Audio takelis:

Knygelė skaitymui:

bottom of page