Kad namai nevirstų mūšio lauku
Publikacijos žurnale "Joga ir Ajurveda"
Būna, kad namai virsta tarsi mūšio lauku: visiems reikia visko čia ir dabar, skraido besipešančių vaikų žaislai, sriuba taikosi pabėgti iš puodo, virkauja telefonas, regis, netrukus ir pati pradėsi verkti. Jei situacija pažįstama, meskite viską ir išbandykite kelis jogos triukus kartu su vaiku.
Konsultuoja Goda Andrijauskaitė, sertifikuota vaikų jogos ir jogos ore instruktorė (2020 Nr.3)
Praktika OM
Jei jogai OM praktiką atlieka ramiai, tyliai, sėdėdami lotoso poza, tai vaikams jos reikia kitokios, pramoginės. Pažaiskite OM drauge štai taip: įkvėpkite pro nosį, o iškvėpdami leiskite greitosios, policijos ar gaisrinės mašinos signalo garsą kartu su garsu OM. Taip kvėpuokite apie 3 min. Jei tokie signalai įspūdžio vaikui nedaro, pasitelkite Tarzano šūksnius
ar gyvūnų skleidžiamus garsus – bet kokia garso terapija padeda paleisti besikaupiančias ar jau susikaupusias emocijas ir tęsti dieną linksmai. Pažadame juoko dozę.
Saulės pasveikinimas vaikams (pratimo seką rasite mūsų instagrame "storiuose" Publikacijos)
Kviečiu išbandyti Saulės pasveikinimą... kariniu ritmu. Tinkamai nusiteikus, komanduojant griežtu balsu, lydint kariniam maršui. Jį susiraskite grojaraštyje. Užtenka penkių minučių praktikos vadovaujant tokiai armijai ir namuose įsivyraus harmonija. Beje, mergaitėms dažnai šis karinis Saulės pasveikinimas patinka net labiau nei berniukams.
1. Žygiuojame vietoje.
2. Sustojame Kalno asanoje.
3. Rankos, sudėtos maldai.
4. Įkvėpimas: rankomis siekiame dangų (drugelis skrenda į dangų).
5. Iškvėpimas: rankomis siekiame žemę (drugelis leidžiasi žemyn).
6. Šuoliukas atgal, lentos poza.
7. Žemyn žiūrinčio šuns / Aukštyn žiūrinčio šuns poza.
8. Žemyn žiūrintis šuo (au au au).
9. Aukštyn žiūrintis šuo (auuuuu).
10. Žemyn žiūrintis šuo / šuoliukas į priekį.
11. Įkvėpimas (drugelis skrenda į dangų).
12. Namaste.
Prieš atliekant Saulės pasveikinimą, kviečiu išbandyti tik Žemyn žiūrinčio / Aukštyn žiūrinčio šuns asanas. DĖMESIO: atliekant asanas svarbu jas užlaikyti, pabūti jose. Įprastai atliekami du trys pasveikinimai. Jei Saulės pasveikinimo pagrindus vaikas jau išmoko, pasunkinkite, pridėkite Kėdės, Trikojo šuns ar Laivo asanas.
Paslapčių vieta
Jogai ilsisi šavasanoje arba gilaus atsipalaidavimo būsenoje, o jūs pakvieskite vaiką į saugią, ramią vietą, kuri yra tik jo. Galite kartu sugalvoti vietovės pavadinimą. Rekomenduojama, kad mažasis gulėtų ant nugaros užsimerkęs, tačiau drąsiai galite padėtį keisti. Galima gulėti ant pilvo ar šono, svarbiausia, patogiai ir saugiai – o saugumą užtikrins ir jūsų balsas, vedantis į nusiraminimą pasakojant istoriją. Atsipalaidavimo principas ir istorijos kūrimas paremtas trimis principais: kūnas, kvėpavimas, protas.
Kūnas
Atsigulam ant nugarytės, rankos šalia kūno. Pakeliam šiek tiek aukštyn kairę koją ir laikome (keletą sekundžių), nuleidžiame ant žemės ir pamirštame ją. Pakartojame tą patį su dešine koja. Pakeliame kairę ranką, iš visų jėgų suspaudžiame tvirtą kumštį, paleidžiame kumštį, papurtome ranką ir nuleidžiame ją ant žemės. Tą patį kartojame kita ranka.
Kvėpavimas
Įkvepiame tiek daug oro, kad pilvelis išsipūstų tarsi balionas. Keletą sekundžių užlaikome kvėpavimą, pirštuku susprogdiname pilvelį-balioną leisdami tokį garsą, kaip tikras besileidžiantis balionas. Kartojame keletą kartų. Tada įtraukiame žandus, tarsi formuotume žuvytės lūpas, atpalaiduojame ir vėl kartojame kelis kartus. Įspėkite vaiką, jog dabar atliksite spagečių testą, patikrinsite ar tikrai jis / ji / jie atsipalaidavo. Švelniai paimkite pėdą ir švelniai pakratykite, įsitikinkite, jog raumenys atpalaiduoti – koja tarsi pervirtas spagetis. Jei raumenys įsitempę, tuomet uždėkite ranką vaikui ant pilvo ir paglostykite.
Protas
Tegul vaikas įsivaizduoja vietą, kurioje norėtų dabar atsidurti. Tai ypatinga vieta, į kurią norisi grįžti. Tai gali būti kiemas, miškas, kalnai, o gal pas draugą ar senelius svečiuose.
„Įsivaizduok šią vietą, apsidairyk joje. Ką matai? Jei tai sodas, gal jame yra tvora? Gal tai namelis medyje – kokia jo spalva? Kokie daiktai supa tave? Kokie žmonės? Augalai? Gyvūnai? Šioje vietoje įmanoma viskas. Įsivaizduok viską, ką tik nori matyti. Pasikviesk drauge šeimos narius, draugus arba gyvūnus. Tai pati gražiausia, saugiausia vieta, kurioje tu
leidi laiką ir į kurią nori grįžti dar ir dar".
Leiskite keletą minučių vaikui pagulėti tyloje. Jei vaikas pradeda pasakoti ką įsivaizduoja, leiskite, tegul kalba.
Sakykite jam: apsižvalgyk, įsimink, kaip tavo paslapčių vieta atrodo. Atmink, jog į ją gali grįžti kada tik panorėsi. O dabar, lėtai pavartyk vis dar užmerktas akytes, pajudink kojų ir rankų pirštukus, laikas grįžti į kambarį.