top of page
pom pom

Kai viskas apvirsta aukštyn kojom
Publikacijos žurnale "Joga ir Ajurveda"

 

Kai viskas apvirsta aukštyn kojomis. Išgyvenimo gidas
Ar kada įsivaizdavome, kad mūsų mažieji superherojai ne tik valandų valandas, tačiau ištisas savaites leis prie kompiuterių ar planšečių ekranų? O mes, tėvai, dar ir skatinsime tai daryti – toks juk ugdymo procesas.

 

Konsultuoja sertifikuota jogos instruktorė Goda Andrijauskaitė (2021 Nr.1)


Mano superherojus gimė prieš devynerius metus. Augo. Keitėsi viskas, jo herojai, norai, poreikiai. Tik viena nesikeitė – aplinkiniai sutartinai kartojo: stebėkite, kiek laiko jūsų vaikas praleidžia prie ekrano, kokius žaidimus žaidžia, kokius filmukus žiūri. Stebėjome. Patarimai pylėsi kaip lietus: ribokite vaiko praleidžiamą laiką prie planšetės, kompiuterio. Ribojome. Vaikams svarbu socializacija, lankykite mokyklėles ar būrelį. Socializavome.


Ir staiga viskas apvirsta aukštyn kojom. Akylai stebime, kad atžala keturias šešias valandas sėdėtų nuotolinėse pamokose, be to, pageidautina, kad sėdėtų prie stalo, o ne lovoje. Kaip išlieti susikaupusią energiją? Pasivažinėjimų paspirtuku ar dviračiu po pamokų jau negana, reikia bokso kriaušės susikaupusį pyktį išmušti, nes kažkas iš bendraklasių išjungė mažąjį superherojų iš pamokos, kažkas čežino bulvių traškučių pakeliu, mokytoja kantriai laukė
galimybės kalbėti, o mokomas dalykas taip ir liko iki galo nesuprastas.


Vaikai išmintingi, jų širdys plačiai atvertos. Jie visuomet pasakys, kas juos baugina, kas pralinksmina, kuo jiems patinkame ir kuo ne. Jie neturi jokių slaptų užmačių, todėl nereikia spėlioti, kaip jie jaučiasi. Nes jie tiesiog jaučia. Tai ir klauskite jų, kas baugina šios dienos pasaulyje, kaip nurimti, kaip viskas apvirsta aukštyn kojomis, kaip pajusti taiką ir ramybę, kai aplink šurmulys, o kalbėjimo teisė suteikiama tik mokytojai įjungus mikrofoną?


Prieš keletą metų manęs klausė: kodėl pasirinkote vaikų jogą? Tuomet mano atsakymas buvo – dėl kūrybiškumo. Vaikai kūrybingi. Šiandien esu laiminga turėdama žinių apie vaikų jogą ir patirtį, kuria galiu pasidalyti su Jumis.


PENKI BŪDAI NURIMTI, NUKREIPTI DĖMESĮ IR PRALINKSMĖTI


Kvėpavimo draugas. Tegul vaikas atsigula ant nugaros. Uždėkite mažą pliušinį meškiuką ar kitą žaislą jam ant pilvo ir paprašykite kvėpuoti drauge su juo: tegul stebi, kaip jo mažasis draugas pakyla aukštyn įkvepiant ir kaip nusileidžia iškvepiant. Tegul kvėpavimas būna ramus, lengvas, kad jo draugas harmoningai sūpuotųsi ant pilvelio. Paįvairinimui tegul vaikas uždeda „pom pom“ bumbulą savo draugui ant pilvo ir dar kartą pakartoja kvėpavimo pratimą, tačiau šį kartą ne tik pliušinis žaislas negali nukristi nuo pilvo, tačiau ir „pom pom“ nuo draugo pilvelio. Galima pertraukėlių tarp pamokų metu tokį žaislinį draugą panešioti ant galvos, stengiantis, kad jis nenukristų.


Nerimo burbulai. Kartu su vaiku įsidėkite po įsivaizduojamos kramtomosios gumos gabalėlį į burną ir gerai ją sukramtykite. Pasiruošę? Tuomet laikas išpūsti burbulą. Įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas pro burną. Įkvėpimas pro nosį, iškvėpimas pro burną: iškvepiu pyktį ir viską, kas man neduoda ramybės. Burbulas didėja ir didėja. Kai visas nerimas ar pyktis jau burbule, paleiskite burbulus arba susprogdinkite. Viso geriausio, pykti ir nerime. Taip pat per pertraukėles tarp pamokų leiskite vaikui leisti muilo burbulus vonioje ar balkone, ar kieme. Tegul stebi, kaip skrenda burbulas, kaip sprogsta.

Raminantis vaikščiojimas. Paprašykite vaiko eiti lėtai ir ramiai arba eikite kartu. Pajauskite kiekvieną pėdos vietą, kai dedate žingsnį. Dėmesį sutelkite į vieną tašką, esantį prieš jus – tai gali būti siena ar koks nors daiktas. Svarbu kuo lėčiau nueiti nuo taško A iki taško B. Ši užduotis gali būti puikiu iššūkiu. Tegul vaikas pasirenka atstumą ir kiekvienos pertraukėlės metu jį tegul nueina per kuo ilgesnį laiką. Rekomenduojama išjungti visus triukšmo šaltinius. Po raminančio pasivaikščiojimo paklauskite vaiko arba vienas kito, kaip jaučiatės? Ar dabar lengviau išlikti ramiam?


Taika prasideda nuo manes. Prisipažinsiu, šią mantrą išmokau mokydamasi vaikų jogos, tačiau ją kartodavo ir mano suaugusiųjų grupės, nes tobulumas slypi paprastume. Mantra kartojama naudojant pirštus, naudokite abi rankas vienu metu:
Nykštys prie smiliaus: Taika
Nykštys prie didžiojo: prasideda
Nykštys prie bevardžio: nuo
Nykštys prie mažylio: manęs.
Paprašykite vaiko iš pradžių kartoti mantrą balsu, paskui vis tyliau, tyliau, pašnabždomis ir galiausiai mintyse. Tęsti gali tiek, kiek norisi.
Išbandykite kitus teigiamus ir pozityvius žodžius: Meilė prasideda nuo manęs.
Paprašykite vaiko sukurti teigiamą keturių žodžių teiginį, pavyzdžiui, „aš esu linksmas
vaikas“.


Juoko meditacija. Drauge atsigulkite ant nugaros ir juokitės, juokitės, juokitės. Jei sunku pradėti, pasakykite pokštą. Arba pradėkite nuo išgalvoto juoko, tokio kaip „monstras kikena“ arba „ragana gagena“. Pradėję juoktis, nestabdykite, juokitės į valias, leiskite juokui užpildyti jūsų kūną, kambarį, namus. Juokitės bent keletą minučių. Kai baigsite juoktis, paprašykite vaiko stebėti jį supančią tylą. Šis pratimas puikiai tiks, kai vaikas jaudinasi ar nervinasi prieš pamoką, kontrolinį ar atsiskaitymą.

bottom of page