top of page
smelis.jpeg

Kodėl praktikos nepadeda? 
Publikacijos žurnale "Joga ir Ajurveda"

Dar niekada nebuvo taip paprasta praktikuoti – beribiuose virtualiuose gūglo, socialinių medijų ir zūmų vandenynuose šimtai pasirinkimų augti. Būkime atviri – lengvų pasirinkimų, kai nereikia vykti į ašramus, vienuolynus, šventoves, įsipareigoti išbūti iki pabaigos, komunikuoti su bendraminčiais. Įsijungi praktiką čia pat namuose ir dirbi, tik keistai jos nepadeda.

Štai čia, pasakysime nepoetiškai, „šuo ir pakastas“ – informacijos tiek daug, jog jis skandina. Mano klientės atviros: ta praktika nepadeda, ana gal būtų visai nieko, bet irgi jokio poveikio. Trečią veda nemiela mokytoja, anos balsas čaižus, o draugės rekomenduota pati pačiausia atsibodo po penkių minučių. Ar ne per greitai šiandien norime rezultato kaip kiškiai vaikiškai šokinėdami tai šen, tai ten?

„Praktikai reikia praktikos“– nepaliauja kartoti kolega, žinomo „Ethos flow“ metodo autorius Ze Modern Monkas. Kaip siekiantieji dailios figūros nepavargsta laikytis mitybos, judesio, dienos režimo, taip ir dvasinių tiesų ieškotojai turėtų turėti kantrybės ir valios praktikai. Be jokių derybų daryti ją taip ir tiek kartų, tiek rekomenduoja mokytojas. Juk stomatologui ir chirurgui nepatarinėjate, tiesa? O jūsų mokytojas irgi gydytojas, tik sielos. Dvasinių praktikų tikslas – pasiekti proto ramybę, o tam reikalingas nuoseklumas, kuris ir padeda susijungti neuronų jungtims mūsų smegenyse. Moksliškai įrodyta, jog tą patį pratimą ar užduotį atliekant nuo 6 iki 10 kartų susiformuoja naujos neuronų jungtys. O tuomet jau galime įsivertinti koks praktikos poveikis. Taigi, jei į vienuolyną ar ašramą atvykote trims dienoms – ir praktikuokite visas tris. Atvykote septynioms? Nesiaiškiname, negudraujame, septynias ir praktikuojame. Jeigu pasirenkate kas vakarą atlikti kvėpavimo pratimą, kuris ramina protą, gerina miego kokybę – darome jį mažiausiai savaitę laiko. Jei trečią vakarą kyla noras atsisakyti pratimo – ai gal rytoj, šiandien jau tingiu – tiesiog darome pasirinktą pratimą.

Kokia praktika tinkama?

Kad būtų lengviau išsirinkti, užduokite sau kelis klausimus apibrėždami ketinimą: ko praktika siekiu, ko noriu, koks jos tikslas, kiek skirsiu tam laiko – daugeliui lengviau praktikuoti turint planą. Iš anksto numatykite: kiek laiko skirsite paieškoms? Kiek dienų skirsite konkrečiai praktikai, pratimui ar užduočiai? Kiek laiko dienoje skirsite ir kuriuo dienos metu atliksite praktiką. Regis nereikšmingi klausimai, bet be jų nė iš vietos, jei norite būti disciplinuoti ir motyvuoti mokiniai. Apsisprendėte tokiais būti? Jums ir parengtas šis planas. Išbandykite!

8 savaičių planas:

Pirmoji savaitė. Kvėpavimas

Mūsų užduotis, kaip sako garsusis kvėpavimo mokytojas Danas Brule, „tiesiog kvėpuoti“ skiriant visą dėmesį kvėpavimui. Jei turite išmanųjį laikrodį, lengviau ir būti negali: įsijunkite funkciją „breathe/kvėpuoti“ ir pradėkite. Neturite laikrodžio? Irgi pradėkite. Atsisėskite ant kėdės, tiesia nugara ir stebėkite savo kvėpavimą mintyse kartodami tik du žodžius: įkvėpiu, iškvepiu. Praktikos trukmė apie 5min. Rekomenduojama ryte, vos nubudus.

Antroji savaitė. Pasivaikščiojimas

Kasdien tam privalu skirti 15 min. Šis laikas skirtas tik jums, ir tik vaikščioti. Ne su šuniu, ne su vyru, ne su drauge, ne su vaikais. Tai jūsų laikas sau ir jūsų pasivaikščiojimas. Be tikslo: tai reiškia ne į parduotuvę vyno ar knygos į biblioteką. Tai laikas stebėti aplinką ir pabūti su savimi. Naudingiau bus, jei kaskart eisite vis kitu maršrutu ir matysite kitas gatves, namus, medžius, sutiksite žmones.

Trečioji savaitė. Ryto puslapiai

Laikas, skirtas raštu išlieti kas nutylėta, kas skauda, neramina. Pasisakyti turite 15 minučių. Geriausia rašyti ryte, vos atsikėlus. Viską, kas guli ant širdies, surašykite. Ryto puslapiai skirti tik jums, juos galima išmesti ar sudeginti. Sakote, nėra minčių ką rašyti? Taip ir rašome: nėra ką rašyti. Rašome tą patį tol, kol, pamatysite, mintys sugrius tokia lavina, kad vos spėsite nuo jų atsikasinėti.

Ketvirtoji savaitė. Kūno atpalaidavimas

Metas išmokti atpalaiduoti kūną. Tik tai padarius, galėsime suvaldyti suvaldyti protą, nutildyti šuoliuojančias mintis. Kaip atsipalaiduoti, daug aiškinti, geriau paklausyti garso takelį www.kotrynosnamai.com skiltyje praktikos.

Penktoji savaitė. Skaidrios mintys

Šią savaite paskirkime minčių sutramdymui. Tam puikiai tiks ketvirtosios savaitės garso takelis, tik papildykite praktiką mantra arba pozityvia fraze. Puikiai tinka įkvepiant mintyse kartoti aš save myliu, iškvepiant mintyse kartoti aš esu meilė.

Šeštoji savaitė. Širdies atvėrimas

Laikas, skirtas atjautai. Šiai praktikai laiko trukmės dienoje nėra. Tiesiog kasdien surašykime po dvidešimt penkis jus supykdžiusius įvykius ar mintis, į kuriuos norime pakeisti savo reakciją, elgesį ar požiūrį. Nesikrimskite, kad supykote – jei ligonis nori sveikti, jis ir pasveiksta.

Septintoji savaitė. Jokio TV

Šią savaitę atsisakykite ir socialinės medijos. Jei jos reikia darbui, tik jam ir naudokite. Nemėginkite trūkstamo informacijos triukšmo užpildyti kompiuteriniais žaidimais ar blogų skaitymu. Daugiau informacijoms mums nereikia. Atsiradusias laiko marias išnaudokite kokybiškai: vaikščiokite, tvarkykite namus, peržiūrėkite drabužius.

Aštuntoji savaitė. Komplimentai

Jeigu iki jos atėjote, nemažai ištvėrėte, tiesa? Metas pagirti save nesidrovint ir negalvojant ar nusipelnėte. Tokia praktika – labai puiki. Kai moki pagirti save, mokėsi pasakyti komplimentą ir kitam. Taigi penkias minutes ryte sakykite sau komplimentus balsu: pozityviais žodžiais girkite savo kūną, išvaizdą, savybes – kuo daugiau pasakysite komplimentų, tuo praktika bus efektyvesnė.

bottom of page